... na még újabb lendületet kapott a projekt, most már nagyon szorít a cipő, hogy készen legyek. Dokumentálok ide mindent, például azért is, mert igen jól jött, hogy az előzményekből a munin plugint vissza tudtam hozni. :)
Az épület és a benne levő gépészet már a befejezéshez közelít, úgyhogy új lendületet kapott a projekt, a szenvedésekről, eredményekről itt fogok beszámolni.
... na hát amiről azt hittem, hogy átmeneti probléma, az mégsem az volt... valamit megölhettem szegény hőmérőben a zsugorcsövezés során, mert egy csomószor mutat most is a fasttemp 85 fokot. A scriptben megoldottam, hogy ilyenkor kérjen új értéket (mondtam már hogy nyílt rendszer? :) ). De ez mégse jó így.
Most nézek egy másik hőmérsékletértéket (temperature12) hátha ez a része nem beteg. Ha meg teljesen beteg, kénytelen leszek kicserélni.
És íme itt a szoftver, ami tulajdonképpen elindított ebben a projektben:
http://sourceforge.net/projects/diy-zoning
Jó kis cuccnak tűnik, a levlistán nagyon rendesek és hamar válaszolnak. Amikor megláttam, egyből nagyon megtetszett. Csak amiatt aggódtam hogy lesz-e kompatibilis hardver. Hát, lett.
A szerző blogja:
http://diy-zoning.blogspot.com/
Ahogy ígértem, az első hasznos kódrészlet, munin plugin.
/usr/share/munin/plugins -ba kell rakni
hazvezerles.blog.hu/media/file/fasttemp_.txt
Le kell szedni a kiterjesztését.
Aztán:
ln -s /usr/share/munin/plugins/fasttemp /etc/munin/plugins/fasttemp_Kulso
...
/etc/init.d/munin-node restart
Voilá
Mókás dolog.
Kell csinálni egy aliases.txt -t (én a /opt/owfs/bin alá raktam), és így kell indítani az owfs-t:
./owfs -u --allow_other -a aliases.txt -m /mnt/1wire
Az aliases.txt így néz ki:
28.B06F3B020000 = Kulso
És ettől lesz szép /mnt/1wire/Kulso folder, amiben lesz pl. temperature12 (12 bites hőmérséklet). Szerintem bénaság, hogy az eredeti (számozott) device könyvtárat eltünteti.
... vagyis OneWireFileSystem. Jó cucc.
Innen lehet letölteni: http://sourceforge.net/projects/owfs/files/
Ez pedig a projekt honlapja: http://owfs.org
Érdekes módon a projekt honlapjáról csak jó régi verziót lehet letölteni, nem kell bedőlni, a sourceforge-n van az aktuális. (2.7p29)
Fontos, hogy tudjuk, kint éppen hány fok van. Az egyik hőmérőt fogtam és ráforrasztottam egy hosszabb darab kéteres kábel végére, zsugorcsővel betakartam és kidugtam az ablakon. Nem szép, de működik. Vicces módon közölte a hőmérő, hogy a zsugorcsövezés után melege van, 85 fok. Azóta lement -7-re.A hőmérők egyébként 0,125 fok pontossággal mérnek.
Most a szervót fogom bütykölni, illetve az owfs aliasokkal fogok próbálkozni.
Kedvenc oprendszerünk, természetesen Linux, pontosabban Ubuntu Karmic Koala azaz 9.10. Desktop, 32 bites, nem bonyolítunk holmi 64 bites dolgokkal, pedig a Nettopban 64-bites brutáldurva proci van (4 magosnak látszik). Felraktam rá egy vagon csomagot, nem emlékszem mindre. Ami biztosan pluszban kell:
- owfs
- munin
- sun-java6-jdk
- postgresql
A muninhoz írtam egy gagyiplugin-t, egyelőre monitorozza a szobai (hifiszekrénybeli) hőmérsékleteket. Dokumentálva vagyon a baromi hideg :)
Hozzávalók
- 1 db (lehetőleg kis fogyasztású) PC. USB portok és Ethernet is legyen rajta. Én most egy Asrock Nettopot használok, ami mellesleg a szobai médiacenter is. A végleges helyén valószínűleg egy kisebb netbookon lesz majd (10W fogyasztás, képernyő kikapcsolva még kevesebb).
- 1 db USB HUB: célszerűségből inkább ez menjen tönkre (650 Ft) mint az alaplap, ha bármi van az USB-vel
- 1 db Maxim DS9490R: USB-1Wire átalakító, az érzékelés lelke
- n db Maxim DS18B20: 1-Wire hőmérő
- 1 db breadboard (próbapanel): ezen kényelmesen lehet forrasztás nélkül áramkört építeni (a végleges verzióhoz remélhetőleg nem fog kelleni)
- RJ11 telefonkábel: egyik végét levág, csupaszol, másik vége a 9490-be megy.
- vezetékek, zsugorcső... : értelemszerűen a hőmérők csatlakoztatására a breadboard-hoz
- Parallax 16 portos USB-s szervó vezérlő (28823)
- Parallax vagy Futaba vagy bármi szokásos modellszervó
- Tápegység Lomexben vettem egy frankó konfigurálhatós (5-24V) tápegységet, 6V-on szépen hajtja a szervót. Az aksipakk gyenge volt a szelep megforgatásához :)
... akinek rendes osztógyűjtős fűtése van, annak nem kell szervóval szenvednie, létezik termoelektromos szelep (pl. Honeywell) amit egy megfelelő 1wire eszközzel meg lehet hajtani . (számát elfelejtettem).
Kedves Olvasó!
Kb csütörtök óta küzdök a rendszerrel. Majd lassacskán ide jön mindenféle infó amit eddig összeraktam. Remélem hamar utoléri a blog a "tudomány aktuális állását" és akkor naprakész lesz.
Indul a buli...